DOI: 10.32702/2306-6792.2020.10.144
П. М. Скрипчук
РЕЦЕНЗІЯ НА МОНОГРАФІЮ "ІНСТИТУЦІОНАЛЬНЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ КАПІТАЛІЗАЦІЇ ЗЕМЕЛЬНИХ РЕСУРСІВ У СІЛЬСЬКОМУ ГОСПОДАРСТВІ" (АВТОРИ: ДОРОШ Й. М., ІБАТУЛЛІН Ш. І., ШКУРАТОВ О. І.)
Анотація
Оскільки процес використання земельних ресурсів є одним з основних факторів виробничого циклу в сільському господарстві, то важливо сформувати таку систему управління ними, механізми якої відповідали б сучасному рівню розвитку фінансового простору. Вирішити це завдання можна надавши земельним ресурсам агросфери форму фінансових активів через інструментарій капіталізації з метою забезпечення їхньої реальної ринкової вартості та відтворення як стратегічного потенціалу сільського господарства. У зв'язку з цим, капіталізація земельних ресурсів виступає однією з актуальних та суттєвих передумов формування ефективних суспільних відносин у сфері землекористування, охорони та відтворення земель у напрямі забезпечення збалансованого соціально-економічного розвитку. Тому вихід у світ монографії "Інституціональне забезпечення капіталізації земельних ресурсів у сільському господарстві", підготовленої ученими Інституту землекористування НААН, є своєчасним і актуальним.
Комплексне дослідження концептуальних положень інституціонального забезпечення капіталізації земельних ресурсів у сільському господарстві визначає наукову новизну праці. Монографія складається з чотирьох розділів, у яких обгрунтовано теоретико-методологічні засади інституціонального забезпечення капіталізації земельних ресурсів у сільському господарстві, методичні підходи до оцінки земельного капіталу, а також механізм його формування та функціонування.
Значне місце в монографії приділяється науковому обгрунтуванню фінансово-економічного інструментарію капіталізації земельних ресурсів у сільському господарстві, зокрема шляхом їх сек'юритизації та подальшої фінансизації. Варто відмітити пропозиції авторів щодо розвитку системи земельно-іпотечного кредитування, реалізація яких дозволить прискорити формування ринкової системи фінансово-кредитних відносин в аграрному секторі, активізувати ринковий обіг сільськогосподарських земель, а також залучити значні інвестиційні ресурси в аграрну галузь. У роботі також зазначено, що розвиток ринкової інфраструктури, зокрема фінансово-кредитних ринків, сприяє залученню фондових капіталів та формуванню фіктивного капіталу на основі земельного капіталу.
Заслуговує на увагу авторське бачення земельного капіталу в контексті інвестиційного забезпечення аграрного сектора економіки. Практичну цінність має запропонований методичний підхід до оцінювання земельного капіталу в умовах інституційно обмеженого режиму дії закону попиту і пропозиції на ринку сільськогосподарських земель. З метою прискорення процесу капіталізації земель сільськогосподарського призначення в роботі запропоновано організаційно-правовий та фінансово-економічний інструментарії капіталізації земельних ресурсів у сільському господарстві.
Аналіз результатів свідчить про глибоку обізнаність авторів щодо теоретичних та практичних аспектів капіталізації земельних ресурсів, а саме дослідження можна в повній мірі розглядати як таке, що вносить певний вклад у теорію та практику ефективного функціонування ринку земель сільськогосподарського призначення в Україні. Результати дослідження можуть бути використані в навчальному процесі при підготовці фахівців з економіки.
Наукова монографія "Інституціональне забезпечення капіталізації земельних ресурсів у сільському господарстві" містить результати грунтовного аналізу проблем формування земельного капіталу в сільському господарстві України, відзначається науковою новизною, становить великий інтерес для фахівців сфери землекористування, а також фахівців, які на науковому та практичному рівнях вирішують питання інвестиційного розвитку аграрного сектора економіки. Монографія є завершеним самостійним науковим дослідженням, виконаним на актуальну тему, має науково-практичну цінність та заслуговує високої оцінки.
P. Skrypchuk
REVIEW OF THE BOOK "INSTITUTIONAL PROVIDING OF CAPITALIZATION OF LAND RESOURCES IN AGRICULTURE " (AUTHORS: DOROSH Y., IBATULLIN SH., SHKURATOV O.)
№ 10 2020, стор. 144 - 144
Дата публікації: 2020-05-28
Кількість переглядів: 1006